تبلیغات
نگین ولایت - وظیفه دولت در دفاع از فرهنگ اسلامی

نگین ولایت
من مست شراب دل روحانی خویشم/مجنون علی رهبر عرفانی خویشم/هرچند حیا می کنم از دلبر دلها/ دلبسته ی دلدار خراسانی خویشم

بزرگ مردتاریخ

جستجو
مطالب اخیر
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

 

                   

 

عمده ترین وظیفه دولت در مبارزه فرهنگی و دفاع از فرهنگ اسلامی، ترویج روزآمد و تکنولوژیک ارزش‌هاست.

البته ترویج ارزش‌های معنوی در جامعه اسلامی به دو صورت کلی انجام می‌گیرد: 1) از راه بحث، مناظره و استدلال؛ 2) از راه تحریک احساسات و عواطف

 

بحث، مناظره و استدلال

 

این راه به اندیشمندان و عالمان جامعه اسلامی اختصاص دارد  که درباره هر یک از ارزش‌ها به صورت منطقی و استدلالی به بحث بنشینند و فواید احیای هر ارزش و ضررهای به کارگیری روش‌های مخالف آن را در جامعه بیان کنند و با اجماع منطقی به این نتیجه برسند که باید ارزشی احیا شود و یا با شیوه ای غلط مبارزه شود.

 

 اگر چه در ارائه همین راه نیز دولت با استفاده از رسانه های ارتباط جمعی می‌تواند نقش تعیین کننده ای ایفا کند اما در محتوای آن نقشی ندارد.

 

تحریک احساسات و عواطف

 

امروز دستگاه‌های تبلیغاتی غرب برای مبارزه با ارزش‌های اسلامی از این شیوه استفاده می‌کنند، زیرا آنها ضعیف تر و عاجزتر از آن هستند که بتوانند با منطق و استدلال، ارزش‌های اسلامی را تضعیف کنند یا ارزش‌های خود را ترویج کنند.

 

آنها با شیوه های تبلیغاتی متمرکز برای ارائه عملی الگوها اهداف خود را تحقق می‌بخشند، یعنی آنچه را مربوط به نوشتار است اعم از روزنامه، کتاب‌ها، نمایشنامه‌ها و امثال آن به صورت منظم و مسلم تلقین می‌کنند و خواننده نیز بدون آنکه خود متوجه شود بی درنگ آن را می‌پذیرد.

 

همانگونه که آنها برای ترویج ارزش‌های خود از این شیوه‌ها استفاده می‌کنند، ما نیز باید هنرمندانی پرورش دهیم که بتوانند ارزش‌های اسلامی را در فیلم، نمایشنامه، کتاب و در سایر آثار هنری آنچنان زنده و ترویج کنند که بتوانند دیگران را تحت تاثیر قرار دهند، نه اینکه همیشه در مقابل دشمن موضع انفعالی اتخاذ کنیم یا در نهایت تنها از خود دفاع کنیم.

 

ما باید بدانیم فیلم‌هایی که با شیوه‌های تبلیغاتی استعماری ساخته شده است، برای مردم کشور ما مناسب نیست. آنها بر طبق ارزش‌های انقلاب، اسلام و کشور ما فراهم نشده است. بنابراین خود را باید آماده کنیم و راه مقابله، تنها این نیست که توجه داشته باشیم که نباید تحت تاثیر پیام‌های فیلم قرار گیریم؛ چه پیام‌های گویا و صریح و چه پیام‌های ضمنی؛ مانند شیوه رفتار، طرز پوشیدن لباس، طریقه آرایش و ... بلکه اصلی ترین راه مبارزه آن است که با استفاده از آفریده دستاوردهای تکنولوژی مدرن، ارزش‌های اسلامی را در قالب هنرمندانه ترین فیلم‌ها، نمایشنامه‌ها، کتاب‌ها، رمان‌ها و در قالب سایر آثار هنرمندی با استفاده از وسایل هنری و تبلیغاتی عرضه کنیم و دیگران را تحت تاثیر قرار دهیم.

 

نویسنده: امیر محققنوشته شده در سه شنبه 10 آبان 1390 توسط کوثر مجاهد
مقام معظم رهبری

درباره سایت
نویسندگان
آمار سایت
Nasr19